מה זה כונן SSD המדריך הקל ב SCompuTech

כונן במצב מוצק (SSD) הוא דור חדש של התקני אחסון למחשבים. כונני ה- SSD מחליפים את הדיסקים הקשיחים המכניים המסורתיים.זאת בזכות השימוש בזיכרון מבוסס פלאש, המהיר משמעותית. טכנולוגיות האחסון הישנות יותר של דיסק הקשיח, פועלות לאט יותר, מה שהופך את המחשב לאיטי יותר. כונני ה SSD מאיצים את המחשבים באופן משמעותי בגלל זמני הגישה קריאה הנמוכים שלהם והתפוקות המהירות שלהם. הנה כל מה שצריך לדעת על כונני- SSD.

מה זה כונן SSD
התקני אכסון- שרון מאירי- טכנאי מחשבים מנהל רשתות

 מה זה SSD ומה זה בעצם כונן SSD?

התקנת-SSD, מה זה SSD? לפני שנבין מה הוא בכלל התקן SSD, צריך להבין קודם מהו התקן איכסון.

התקן אחסון:

התקני אחסון הם חומרת המחשב המשמשת לזכור / לאחסן נתונים. ישנם סוגים רבים של התקני אחסון. לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. להלן שניים עיקריים:

1. התקני איכסון ראשיים:

הנקראים גם זיכרון רנדומלי (RAM). אלו שומרים את המידע אצלם לזמן מוגבל, ולאחר זמן מה או כיבוי המחשב, המידע שבהם, בעצם מתנדף.

2. התקן איכסון משני:

בעל קיבולת אחסון גדולה יותר ויכול לאחסן נתונים לצמיתות. ההתקן יכול להיות חיצוני ופנימי למחשב וכולל; דיסק DVD, כונן USB, דיסק קשיח ו- SSD .

התקנת כונן ה- SSD לעומת הדיסק קשיח. לעניין המהירות:

בהשוואה בין ה- SSD לעומת הדיסק קשיח, מהירות היא המקום בו אנו באמת מתחילים לראות את ההבדל. כונני SSD תמיד היו מהירים הרבה יותר. אך גם היו יקרים בהרבה. עם התקדמות טכנולוגיית הדיסק הקשיח, מגבלות שני הגורמים: ההתקן הקשיח והממשק שבו משתמש, השתפרו. אך לעת עתה הדיסק הקשיח הגיע לשיא יכולתו.

בניגוד לכונן הקשיח, מהירות כונני ה- SSD הולכת ומשתפרת וגם הממשקים בהם משתמש הכונן ה SSD הרבה יותר מהירים מהממשקים המוכרים לנו מכונני הדיסק הקשיח הרגיל. גם עלות יצור כונני ה- SSD הולכת ופוחתת עם הזמן, וכונני ה SSD הופכים לזולים יותר.

ראשית ,כדי להבין את ההבדל, נסתכל על

מהירויות הדיסק הקשיח:

מכיוון שכוננים אלה משתמשים בפלטת דיסקה מסתובבת, מהירות הכונן תלויה ברובה בסל"ד (מהירות סיבובים לדקה) שהכונן מסוגל לפעול בה. ככל שה- סל"ד גבוה יותר, כך הכונן יכול לבצע משימות מהר יותר. בכוננים קשיחים תקציביים רבים יש סל"ד של 5,400, המהווה את המהירות האיטית ביותר שכוננים קשיחים מודרניים מסוגלים. מוטב לרכוש כונן שיכול לפעול ב- 7,200 סל"ד. זה גם מה שרוב הדיסקים הקשיחים המודרניים ידורגו בו. אפשר להשיג כוננים בסל"ד גבוה יותר, עד 10,000 סל"ד  ואף יותר, אך אלה נדירים ויקרים יותר. 
ככל שהסל"ד של הכונן הקשיח גבוה יותר, כך הביצועים מהירים יותר.

מהירויות ה- SSD ו- דיסק קשיח נמדדות ב- MB/s (מגה-בייט לשנייה). הן לקריאה (כמה מהר הכונן יכול לקרוא נתונים) הן לכתיבה (כמה מהר ניתן לכתוב נתונים לכונן). כונן קשיח בממשק SATA III במהירות של 5,400 סל"ד יפעל במהירויות של בערך 100 מגבייט לשנייה, ואילו  כונן קשיח ב -7,200 סל"ד יפעל במהירויות של בערך 150 מגבייט לשניה.

מהירויות כונן SSD: 

מכיוון של- SSD אין חלקים נעים, המהירויות שלו אינה תלויוה בסיבובי סל"ד. אלא בטכנולוגיה ובחיבור הנתונים (הממשק )  של הכונן. התקנת SSD עם ממשק SATA III אמורה להשיג כ 550MB / s קריאות ו 520MB / s מהירויות כתיבה. אם כי חלקם יהיו מהירים אף יותר, ואף יגיעו למהירות של 600MB/ s. לכן, אפילו עם חיבור SATA III, המגביל את המהירות של כונני SSD, מרויחים פי ארבעה מהמהירות של כוננים קשיחים מסורתיים.  לעומת זאת, אם  משתמשים באחד החיבורים\ממשקים המותאמים יותר לטובת SSD, הפרש המהירות באמת נפתח למהירויות גבוהות בהרבה. המהירויות הממוצעות עבור מחשבי SSD בעלי ממשקי PCIe / M.2 נעים בין 1.2GB / s עד סביב 1.4GB / s .  אם יש לך את התקציב, ישנם אפילו כאלה שיכולים להגיע ל 2.2GB / s או ל-  3.4GB/S . כך שאם החלטת ללכת על SSD הנ"ל, המהירות היא בערך פי עשרה. כשמדובר במהירות ובביצועים ה- SSD הוא הזוכה בכתר.

סוג כונני SSD:

SATA SSD:

כונני SATA הם הדור הראשון של כונני SSD. הם יכולים להגיע למהירות קריאה של עד 600 מגה בייט לשנייה. בדרך כלל כונני SSD מהדור הראשון מהירים פי- 4 ו- 5 מכונן קשיח מסורתי. גרסת ה- SATA הנפוצה ביותר במחשבים ניידים היא SSD בגודל 2.5 אינץ'. כונני SSD אלה מפעילים את המחשב הנייד תוך 15 שניות וטוענים משחקים גדולים תוך רגעים בלבד.

כונן SSD SATA
כונן SATA SSD

 SSD NVMe:

NVME הוא פרוטוקול המאפשר להגיע למהירויות גבוהות אף יותר מאשר ל- SATA SSD. פירוש הדבר ש- NVMe SSD יכול להגיע למהירות קריאה של 3200 מגה בייט לשנייה(המהירות עולה עם הזמן). זה מהיר כמעט פי 5 מכונן SATA! האם אתם משתמשים הרבה בקבצי zip גדולים? אם כן, אנו ממליצים על מחשב נייד עם NVMe M.2.

הערה: הממשק הפיזי או הצורה הפיזית של החיבור היא ה M.2. ממשק זה יכול לפעול גם על התצורה המהירה NVMe , אבלה גם על ערוץ SATA האיטי יותר. זאת למרות שממשק M.2 נחשב לחדיש יותר.

כרטיס M.2 NVME

כונן SSD NVME M.2

סוגי מחברים:

SATA:

המחבר הנפוץ ביותר וכרגע המשתלם ביותר (אך לא לאורך זמן) הוא SSD בגודל 2.5 אינץ'. הכונן עצמו סגור במעטפת קלת משקל ומחייב מחברי SATA לצורך העברת נתונים והספק חשמלי. בדרך כלל אתה יכול למצוא כוננים אלה במחשבים שולחנים, מחשבים אישיים בעלי צורה קטנה ומחשבים ניידים. זאת כאשר הם משמשים לרוב ככונני אתחול. זהו גם המחבר שמאפשר את המהירות האיטית ביותר מבין שאר התצורות, זאת מכיוון שהוא תוכנן בעיקר לכונני דיסק קשיח.

 חיבור SATA

חיבור SATA

 מחבר M.2:

מחבר M.2 מאפשר שכונן ה- SSD יוכל להגיע למהירויות קריאה וכתיבה גבוהות יותר. המשמעות היא שניתן להשתמש ב- NVMe SSD (במחבר M.2) בצורה אופטימלית ולהגיע למהירויות של מעל 3200 מגה בייט לשנייה ויותר. כשללוח אם (במחשב נייח בלבד) אין מחבר M.2, מחברים כונן NVMe SSD באמצעות כרטיס PCIe שיש לו מחבר M.2. במחשבים ניידים אין אפשרות לחבר כרטיס PCIe . במחשבים ניידים ניתן למצוא את מחבר M.2 אשר פועל הן בערוץ של SATA והן בערוץ של NVMe. אי לכך המהירות בהתאמה. כלומר, אם ללוח האם יש M.2 ישיר, יש לבדוק אם "SATA M.2" או "NVMe M.2".

מחבר M.2 ללוח האם

מחבר M.2 ללוח האם

מחבר PCIe:

במחשב נייח ניתן לחבר כרטיסי מסך בלוח האם באמצעות מחבר PCIe. כאשר מחובר לזה NVMe SSD, זה מצויד ברוחב הפס המרבי ויכול לקבל את המהירות המקסימלית מ- NVMe SSD. תבחינו בהבדל במהירות רק כאשר תעבדו עם קבצים גדולים של 50GB  ומעלה. הפעלת ווינדוס ומשחקים מהירה בדיוק כמו עם SSD מסורתי.

כרטיס PCIe ל NVMe

כרטיס PCIe

אם כך ניתן לסכם כי:

כונני הדיסקים הקשיחים הולכים ונעשים פחות רלוונטיים, זאת מפאת היותם מכניים ומוגבלים בביצועים. אט אט הם יעלמו ממערכות המחשוב. כונני ה- SSD בתצורה הפשוטה ביותר שלהם, כאשר הם מותקנים בממשק המיועד לדיסקים מכניים, מגיעים למהירות גבוהה בהרבה מקודמיהם המכניים. כונני- SSD המותקנים בממשקים פיזיים יעודיים להם, מגיעים למהירויות גבוהות בעשרות מונים מקודמיהם.

רוצים להתקין כונן SSD בחיפה והקריות לחצו כאן להשארת פרטים