כונן SSD מה זה כונן SSD טכנאי מחשבים בחיפה והקריות

מה זה כונן SSD טכנאי מחשבים עד הבית עד העסק

התקנת כונן SSD שידרוגים ותיקונים שונים התקשרו עכשיו אל מעבדת המחשבים המקצועית

שירות מעבדה מהיר "טכנאי אקספרס" על קטנוע בעל תצורה מותאמת למחשבים

שירותי מחשוב בחיפה והקריות

מה זה כונן SSD המדריך הקל ב SCompuTech

כונן במצב מוצק (SSD) הוא דור חדש של התקני אחסון למחשבים. כונני- SSD מחליפים דיסקים קשיחים מכניים מסורתיים על ידי שימוש בזיכרון מבוסס פלאש, המהיר משמעותית. טכנולוגיות אחסון ישנות יותר של דיסק הקשיח, פועלות לאט יותר, מה שהופך את המחשב לאיטי יותר. כונני SSD מאיצים מחשבים באופן משמעותי בגלל זמני הגישה לקריאה נמוכים שלהם והתפוקות המהירות שלהם. הנה כל מה שצריך לדעת על כונני- SSD.

מה זה כונן SSD
התקני אכסון- שרון מאירי- טכנאי מחשבים מנהל רשתות

 מה זה SSD ומה זה בעצם SSD?

התקנת-SSD, מה זה SSD? לפני שנבין מה הוא בכלל התקן SSD, צריך להבין קודם מהו התקן איכסון.

מהו התקן אחסון?

התקני אחסון הם חומרת המחשב המשמשת לזכור / לאחסן נתונים. ישנם סוגים רבים של התקני אחסון. לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. להלן שניים עיקריים:

1. התקני איכסון ראשיים

הנקראים גם זיכרון רנדומלי (RAM). אשר שומרים את המידע שבהם לזמן מוגבל, ולאחר זמן מה או כיבוי המחשב, המידע שבהם בעצם מתנדף.

2. התקן איכסון משני

הוא בעל קיבולת אחסון גדולה יותר והוא יכול לאחסן נתונים לצמיתות. ההתקן יכול להיות חיצוני ופנימי למחשב וכולל; דיסק DVD, כונן USB, דיסק קשיח SSD וכו '.

התקנת כונן SSD לעומת דיסק קשיח. לגבי מהירות:

בהשוואה בין SSD לעומת דיסק קשיח, המהירות היא המקום בו אנו באמת מתחילים לראות הבדל. כונני SSD תמיד היו מהירים הרבה יותר מכוננים קשיחים מסורתיים. אך גם היו יקרים בהרבה. עם התקדמות טכנולוגיי של הדיסק הקשיח, מגבלות שני הגורמים: הדיסק הקשיח והממשק שבו משתמש, השתפרו אך הדיסק הקשיח הגיע לשיא יכולתו.

לעומת זאת לגבי כונני ה- SSD. המהירות הולכת ומשתפרת וגם הממשקים בהם משתמש הכונן, הרבה יותר מהירים מהממשקים המוכרים מכונני דיסק קשיח רגיל. גם עלות יצור כונני ה SSD פוחתת עם הזמן וכונני ה SSD הופכים לזולים יותר.

ראשית, נסתכל על מהירויות הדיסק הקשיח:

מכיוון שכוננים אלה משתמשים בפלטת דיסקה מסתובבת, מהירות הכונן תלויה ברובה בסל"ד (סיבובים לדקה) שהכונן מסוגל. ככל שה- סל"ד גבוה יותר, כך הכונן יכול לבצע משימות מהר יותר. בכוננים קשיחים תקציביים רבים יש סל"ד של 5,400, המהווה את המהירות האיטית ביותר שכוננים קשיחים מודרניים מסוגלים. מוטב לשים יד על כונן שיכול להשיג 7,200 סל"ד. וזה גם מה שרוב הדיסקים הקשיחים המודרניים ידורגו בו. אפשר להשיג כוננים בסל"ד גבוה יותר, עד 10,000 סל"ד  ואף יותר, אך אלה נדירים ויקרים יותר.

ככל שה- סל"ד של הכונן קשיח גבוה יותר, כך הביצועים מהירים יותר. מהירויות SSD ו- דיסק קשיח נמדדות ב- MB / s (מגה-בייט לשנייה). הן לקריאה (כמה מהר הכונן יכול לקרוא נתונים) והן לכתיבה (כמה מהר ניתן לכתוב נתונים לכונן). כונן קשיח בממשק SATA III במהירות של 5,400 סל"ד יעבוד במהירויות של בערך 100 מגבייט לשנייה, ואילו כ -7,200 סל"ד יעבוד במהירויות של בערך 150 מגבייט לשניה.

מהירויות כונן SSD: 

מכיוון של- SSD אין חלקים נעים, המהירויות שלו אינה תלויוה בסיבובי סל"ד, אלא בטכנולוגיה ובחיבור הנתונים (הממשק) – של הכונן. התקנת SSD עם ממשק SATA III אמורה להשיג כ 550MB / s קריאות ו 520MB / s מהירויות כתיבה. אם כי חלקם יהיו מהירים יותר – ואף יגיעו למהירות של 600MB / s. לכן, אפילו עם חיבור SATA III, המגביל את המהירות של כונני SSD, מרויחים פי ארבעה מהמהירות של כוננים קשיחים מסורתיים.  לעומת זאת, אם אתה משתמש באחד החיבורים המותאמים יותר לטובת SSD, הפרש המהירות באמת נפתח למהירויות גבוהות בהרבה. המהירויות הממוצעות עבור מחשבי SSD בעלי ממשקי PCIe / M.2 נעים בין 1.2GB / s עד סביב 1.4GB / s .  אם יש לך את התקציב, ישנם אפילו כאלה שיכולים להגיע ל 2.2GB / s. כך שאם החלטת ללכת על SSD הנ"ל, המהירות היא בערך פי עשרה. כשמדובר במהירות ובביצועים ה- SSD הוא הזוכה בכתר.

סוג כונני SSD:

SATA SSD:

כונני SATA הם הדור הראשון של כונני SSD. הם יכולים להגיע למהירות קריאה של עד 570 מגה בייט לשנייה. בדרך כלל כונני SSD מהדור הראשון מהירים פי 5 מכונן קשיח מסורתי. גרסת ה- SATA הנפוצה ביותר במחשבים ניידים היא SSD בגודל 2.5 אינץ'. כונני SSD אלה מפעילים את המחשב הנייד תוך 15 שניות וטוענים משחקים גדולים תוך רגעים בלבד.

כונן  SSD SATA
כונן SATA SSD

 SSD NVMe:

NVME הוא פרוטוקול המאפשר להגיע למהירויות גבוהות אף יותר מאשר ל- SATA SSD. פירוש הדבר ש- NVMe SSD יכול להגיע למהירות קריאה של 2600 מגה בייט לשנייה. זה מהיר כמעט פי 5 מכונן SATA! האם אתה משתמש הרבה בקבצי zip גדולים? אם כן, אנו ממליצים על מחשב נייד עם NVMe M.2.

כרטיס M.2 NVME

כונן SSD NVME M.2

סוגי מחברים:

SATA:

המחבר הנפוץ ביותר וכרגע המשתלם ביותר הוא SSD בגודל 2.5 אינץ'. הכונן עצמו סגור במעטפת קלת משקל ומחייב מחברי SATA לצורך העברת נתונים והספק חשמלי. בדרך כלל אתה יכול למצוא כוננים אלה במחשבים שולחנים, מחשבים אישיים בעלי צורה קטנה ומחשבים ניידים, כאשר הם משמשים ככונני אתחול. זהו גם המחבר במאפשר את המהירות האיטית ביותר מבין שאר התצורות, זאת מכיוון שהוא מיועד בעיקר לכונני דיסק קשיח.

 חיבור SATA

חיבור SATA

 מחבר M.2:

מחבר M.2 מאפשר שכונן ה- SSD יוכל להגיע למהירויות קריאה וכתיבה גבוהות יותר. המשמעות היא שניתן להשתמש ב- NVMe SSD (במחבר M.2) בצורה אופטימלית ולהגיע למהירויות של מעל 2600 מגה בייט לשנייה. כשללוח אם-(במחשב נייח בלבד) אין מחבר M.2, מחברים כונן NVMe SSD באמצעות כרטיס PCIe שיש לו מחבר M.2. במחשבים ניידים אין אפשרות לחבר כרטיס PCIe . במחשבים ניידים ניתן למצוא את מחבר M.2 אשר פועל בערוץ הן של SATA והן של NVMe אי לכך המהירות בהתאם כלומר אם ללוח האם יש M.2 ישיר, תראה SATA M.2 או NVMe M.2.

מחבר M.2 ללוח האם

מחבר M.2 ללוח האם

מחבר PCIe:

במחשב נייח ניתן לחבר כרטיסי מסך בלוח האם באמצעות מחבר PCIe. כאשר מחובר לזה NVMe SSD, הוא מצויד ברוחב הפס המרבי ויכול לקבל את המהירות המקסימלית מ- NVMe SSD. אתה תבחין בהבדל במהירות רק כאשר תעבוד עם קבצים גדולים של 50GB  ומעלה. הפעלת חלונות ומשחקים מהירה בדיוק כמו עם SSD מסורתי.

כרטיס PCIe ל NVMe

כרטיס PCIe

אם כך ניתן לסכם כי:

כונני הדיסקים הקשיחים הולכים ונעשים פחות רלוונטיים, זאת מפאת היותם מכניים ומוגבלים בביצועים. אט אט הם יעלמו ממערכות המחשוב. כונני ה- SSD בתצורה הפשוטה ביותר שלהם, כאשר הם מותקנים בממשק המיועד לדיסקים מכניים, מגיעים למהירות גבוהה בהרבה מקודמיהם המכניים. כונני- SSD המותקנים בממשקים פיזיים יעודיים להם, מגיעים למהירויות גבוהות בעשרות מונים מקודמיהם.

רוצים להתקין כונן SSD בחיפה והקריות לחצו כאן להשארת פרטים