מה זה כונן SSD המדריך הקל ב SCompuTech

כונן במצב מוצק (SSD) הוא דור חדש של התקני אחסון למחשבים. כונני ה- SSD מחליפים את הדיסקים הקשיחים המכניים המסורתיים. זאת בזכות השימוש בזיכרון מבוסס פלאש, המהיר משמעותית. טכנולוגיות האחסון הישנות יותר דהיינו הדיסק הקשיח, פועלות לאט יותר, מה שהופך את המחשב לאיטי יותר. כונני ה SSD מאיצים את המחשבים באופן משמעותי בגלל זמני גישה \ קריאה הנמוכים שלהם ותפוקות המהירות שלהם. הנה כל מה שצריך לדעת על כונני- SSD.

מה זה כונן SSD
התקני אכסון- שרון מאירי- טכנאי מחשבים מנהל רשתות

 מה זה SSD ומה זה בעצם כונן SSD?

התקנת-SSD, מה זה SSD? לפני שנבין מה הוא בכלל כונן SSD, צריך להבין קודם מהו התקן איכסון.

כונן אחסון:

התקני אחסון הם חומרת המחשב המשמשת לזכור / לאחסן נתונים. ישנם סוגים רבים של התקני אחסון. לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. להלן שניים עיקריים:

1. כונני איכסון ראשיים:

הנקראים גם זיכרון רנדומלי (RAM). אלו שומרים את המידע אצלם לזמן מוגבל, ולאחר זמן מה או כיבוי המחשב, המידע שבהם, בעצם מתנדף.

2. כונן איכסון משני:

בעל קיבולת אחסון גדולה יותר ויכול לאחסן נתונים לצמיתות. ההתקן יכול להיות חיצוני ופנימי למחשב וכולל; דיסק DVD, כונן USB, דיסק קשיח ו- SSD.

התקנת כונן ה- SSD לעומת הכונן קשיח. לעניין המהירות:

בהשוואה בין ה- SSD לעומת הדיסק קשיח, מהירות היא המקום בו אנו באמת מתחילים לראות את ההבדל. כונני SSD תמיד היו מהירים הרבה יותר. אך גם היו יקרים בהרבה. עם התקדמות טכנולוגיית הדיסק הקשיח, מגבלות שני הגורמים: ההתקן הקשיח והממשק שבו משתמש, השתפרו. אך לעת עתה הדיסק הקשיח הגיע לשיא יכולתו.

בניגוד לכונן הקשיח, מהירות כונני ה- SSD הולכת ומשתפרת וגם הממשקים בהם משתמש הכונן ה SSD הרבה יותר מהירים מהממשקים המוכרים לנו מכונני הדיסק הקשיח הרגיל. גם עלות יצור כונני ה- SSD הולכת ופוחתת עם הזמן, וכונני ה SSD הופכים לזולים יותר.

ראשית, כדי להבין את ההבדל, נסתכל על מהירות הדיסק הקשיח:

מהירויות הכונן הקשיח:

מכיוון שכוננים אלה משתמשים בפלטת דסקה מסתובבת, מהירות הכונן תלויה ברובה בסל"ד (מהירות סיבובים לדקה) שהכונן מסוגל לפעול בה. ככל שה- סל"ד גבוה יותר, כך הכונן יכול לבצע משימות מהר יותר. בכוננים קשיחים תקציביים רבים יש סל"ד של 5,400, המהווה את המהירות האיטית ביותר שכוננים קשיחים מודרניים מסוגלים. מוטב לרכוש כונן שיכול לפעול ב- 7,200 סל"ד. זה גם מה שרוב הדיסקים הקשיחים המודרניים ידורגו בו. אפשר להשיג כוננים בסל"ד גבוה יותר, עד 10,000 סל"ד  ואף יותר, אך אלה נדירים ויקרים יותר.
ככל שהסל"ד של הכונן הקשיח גבוה יותר, כך הביצועים מהירים יותר.

מהירויות כונן ה- SSD ו- כונן קשיח נמדדות ב- MB/s (מגה-בייט לשנייה). הן לקריאה (כמה מהר הכונן יכול לקרוא נתונים) הן לכתיבה (כמה מהר ניתן לכתוב נתונים לכונן). כונן קשיח בממשק SATA III במהירות של 5,400 סל"ד יפעל במהירויות של בערך 100 מגבייט לשנייה, ואילו כונן קשיח ב -7,200 סל"ד יפעל במהירויות של בערך 150 מגבייט לשניה.

מהירויות כונן ה- SSD: 

מכיוון שלכונן- SSD אין חלקים נעים, המהירויות שלו אינה תלויה בסיבובי סל"ד. אלא בטכנולוגיה ובחיבור הנתונים (הממשק) של הכונן. התקנת כונן SSD עם ממשק SATA III אמורה להשיג כ 550MB / s קריאות ו 520MB / s מהירויות כתיבה. אם כי חלקם יהיו מהירים אף יותר, ואף יגיעו למהירות של 600MB/ s. לכן, אפילו עם חיבור SATA III, המגביל את המהירות של כונני SSD, מרוויחים פי ארבעה מהמהירות של כוננים קשיחים מסורתיים.  לעומת זאת, אם משתמשים באחד החיבורים\ממשקים המותאמים יותר לטובת SSD, הפרש המהירות באמת נפתח למהירויות גבוהות בהרבה. המהירויות הממוצעות עבור מחשבי SSD בעלי ממשקי PCIe / M.2 נעים בין 1.2GB / s עד סביב 1.4GB/s.  אם יש לך את התקציב, ישנם אפילו כאלה שיכולים להגיע ל 2.2GB / s או ל-  3.4GB/S. כך שאם החלטת ללכת על SSD הנ"ל, המהירות היא בערך פי עשרה. כשמדובר במהירות ובביצועים ה- SSD הוא הזוכה בכתר.

סוגי כונני SSD:

SATA SSD:

כונני SATA הם הדור הראשון של כונני SSD. הם יכולים להגיע למהירות קריאה של עד 600 מגה בייט לשנייה. בדרך כלל כונני SSD מהדור הראשון מהירים פי- 4 ו- 5 מכונן קשיח מסורתי. גרסת ה- SATA הנפוצה ביותר במחשבים ניידים היא SSD בגודל 2.5 אינץ". כונני SSD אלה מפעילים את המחשב הנייד תוך 15 שניות וטוענים משחקים גדולים תוך רגעים בלבד.

כונן SSD SATA
כונן SATA SSD

 SSD NVMe:

NVME הוא פרוטוקול המאפשר להגיע למהירויות גבוהות אף יותר מאשר ל- SATA SSD. פירוש הדבר ש- NVMe SSD יכול להגיע למהירות קריאה של 3200 מגה בייט לשנייה (המהירות עולה עם התפתחות הטנולוגיה). זה מהיר כמעט פי 5 מכונן SATA! האם אתם משתמשים הרבה בקבצי zip גדולים? אם כן, אנו ממליצים על מחשב נייד עם NVMe M.2.

הערה:

הממשק הפיזי או הצורה הפיזית של החיבור היא- M.2. ממשק זה יכול לפעול גם על התצורה המהירה NVMe, אבל גם על ערוץ ה- SATA האיטי יותר. זאת למרות שממשק M.2 נחשב לחדיש יותר.

כרטיס M.2 NVME

כונן SSD NVME M.2

סוגי מחברים:

SATA:

 חיבור SATA

המחבר הנפוץ ביותר וכרגע המשתלם ביותר (אך לא לאורך זמן) הוא SSD בגודל 2.5 אינץ'. הכונן עצמו סגור במעטפת קלת משקל ומחייב מחברי SATA לצורך העברת נתונים והספק חשמלי. בדרך כלל אתה יכול למצוא כוננים אלה במחשבים שולחנים, מחשבים אישיים בעלי צורה קטנה ומחשבים ניידים. זאת כאשר הם משמשים לרוב ככונני אתחול. זהו גם המחבר שמאפשר את המהירות האיטית ביותר מבין שאר התצורות, זאת מכיוון שהוא תוכנן בעיקר לכונני דיסק קשיח.

 מחבר M.2:

מחבר M.2 מאפשר שכונן ה- SSD יוכל להגיע למהירויות

קריאה וכתיבה גבוהות יותר. המשמעות היא שניתן להשתמש ב- NVMe SSD (במחבר M.2) בצורה אופטימלית ולהגיע למהירויות של מעל 3200 מגה בייט לשנייה ויותר. כשללוח אם (במחשב

מחבר M.2 ללוח האם

 נייח בלבד) אין מחבר M.2, מחברים כונן NVMe SSD באמצעות כרטיס PCIe שיש לו מחבר M.2. במחשבים ניידים אין אפשרות לחבר כרטיס PCIe . במחשבים ניידים ניתן למצוא את מחבר M.2 אשר פועל הן בערוץ של SATA והן בערוץ של NVMe. אי לכך המהירות בהתאמה. כלומר, אם ללוח האם יש M.2 ישיר, יש לבדוק אם "SATA M.2" או "NVMe M.2".

מחבר M.2 ללוח האם

מחבר\מתאם PCIe:

במחשב נייח ניתן לחבר כרטיסי מסך בלוח האם באמצעות תושבת PCIe. ניתן לחבר באותה תושבת גם כרטיס PCIe

כרטיס PCIe ל NVMe

מתאם ל SSD M.2 NVME זה מצויד ברוחב הפס המרבי ויכול לקבל את המהירות המקסימלית מ- NVMe SSD. תבחינו בהבדל במהירות, רק כאשר תעבדו עם קבצים גדולים של 50GB ומעלה. הפעלת ווינדוס ומשחקים מהירה בדיוק כמו עם SSD מסורתי.

כרטיס PCIe

אם כך ניתן לסכם כי:
כונני הדיסקים הקשיחים הולכים ונעשים פחות רלוונטיים, זאת מפאת היותם מכניים ומוגבלים בביצועים. אט אט הם יעלמו ממערכות המחשוב העתידיות. כונני ה- SSD בתצורה הפשוטה ביותר שלהם, כאשר הם מותקנים בממשק המיועד לדיסקים מכניים (SATA), מגיעים למהירות גבוהה בהרבה מקודמיהם המכניים. כונני- SSD המותקנים בממשקים פיזיים ייעודיים להם (M.2 ,NVME), מגיעים למהירויות גבוהות בעשרות מונים מקודמיהם.

רוצים להתקין כונן SSD בחיפה והקריות לחצו כאן להשארת פרטים

1 thought on “כונן SSD מה זה כונן SSD טכנאי מחשבים בחיפה והקריות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.