היסודות של רשתות מחשבים

מדריך רשת מחשבים

איזו רשת יש לי בבית

מה ההבדל בין רשת אחת לשניה

היסודות של רשתות מחשבים

מהי רשת?

מהי רשת

רשתות מחשבים. רשת היא קבוצה של שני מחשבים או יותר המחוברים יחד כדי לשתף מידע ומשאבים. רשתות חיוניות עבור ארגונים ועסקים רבים. הן  מאפשרות למשתמשים לגשת לנתונים, לתקשר זה עם זה, לשלוח קבצים ולגשת לשירותים משותפים כמו מדפסות או סורקים. אמנם ישנם סוגים שונים של רשתות, כגון LAN (רשת מקומית) ו-WAN (רשת רחבה). כולן משתמשות באותם רכיבים בסיסיים כדי לחבר את המחשבים ברשת.

סוגי הרשתות השונים.

היסודות של רשתות מחשבים
רשתות מחשבים יכולות להיות מורכבות למדי, אבל כולן מורכבות משני מרכיבים עיקריים – שרת ולקוחות. רשתות שרתים מורכבות ממחשב חזק אחד או יותר עם כוח עיבוד גבוה מאוד. לדוגמא שרת המאחסן ומשתף מידע עם הלקוחות (מכשירי לקוח) המחוברים ברשת. לקוחות הם בדרך כלל מכשירים בעלי עוצמה נמוכה יותר כגון מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים, אשר ניגשים למידע המאוחסן בשרת. זאת בהתאם לסוג ולמטרתן. רשתות מחשבים יכולות לנוע החל מהגדרה פשוטה של עמית לעמית וכלה במבנה מורכב יותר המכיל מספר שרתים וחומרה ותוכנה מיוחדים אחרים.

מונחי רשת ופרוטוקולים.

היסודות של רשתות מחשבים

כאשר דנים ברשתות מחשבים, מונחי מפתח וראשי תיבות מסוימים עולים לעתים קרובות. אלה מתייחסים לפרוטוקולים הספציפיים שרשתות משתמשות בהם כדי לתקשר ולשתף מידע. חלק מהנפוצים שבהם הם- TCP/IP (ראשי תיבות- Transmission Control Protocol/Internet Protocol) לניתוב וכתובת רשת. פרוטוקול נוסף- DHCP (ראשי תיבות- Dynamic Host Configuration Protocol) אחראי להנפקה דינמית של כתובות -IP. שירות DNS (Domain Name System מערכת שמות דומיין) לתרגום בין שמות דומיין וכתובות- IP,  ו-ARP (ראשי תיבות- Address Resolution Protocol) לפתרון כתובות שכבת רשת עם כתובת שכבת קישור הנתונים המשויכת.

רכיבי חיווטמדיה של רשתות.

כאבל רשת

חלק מרכזי בכל רשת מחשבים הוא רכיבי המדיה המשמשים על מנת להקל על התקשורת בין מכשירים. ניתן למצוא סוגים שונים של מדיה מחוברת לרשתות מחשבים. כגון כבלי זוג שזור (באנגלית: Twisted Pair), קואקסיאליים וסיבים אופטיים. ברשתות ניתן למצוא גם טכנולוגיות אלחוטיות כמו שדות רדיו, קרני אור אינפרא אדום וגלי מיקרו. רכיבים אלו מספקים את השכבה הפיזית לתקשורת בין מכונות שונות ברשתות.

כיצד לאבטח את הרשת שלך מפני פולשים.

חשוב גם לאבטח את רשתות המחשבים שלך, כך שפולשים לא רצויים לא יוכלו לגשת לנתונים רגישים או לגרום נזק. ניתן לפרוס חומות אש. אלו הן מערכות אבטחה מיוחדות. זאת על מנת למנוע ממשתמשים לא מורשים לגשת לרשת. יתר על כן, ניתן ליצור סיסמאות מאובטחות עבור חשבונות משתמש במחשבים וברשתות כדי להבטיח שאף אחד אחר לא יוכל לגשת אליהם ללא רשות. לבסוף, יש להשתמש בהצפנה בכל עת עבור נתונים העוברים ברחבי הרשת כדי להגן עליהם מפני יירוט.