מה זה USB-C מדריך גרסה 2023

USB-C

בשביל מה צריך -USB-C?

האם USB-C דומה ל USB 3.1

עכשיו, כשאני רגיל לראות עמיתים לעבודה, בני משפחה וזרים ברכבת או במטוס משתמשים במחבר ה-USB-C המלבני, הגיע הזמן לראות בדיוק למה ההתקן המבטיח הזה מסוגל. 

כאשר אנו מתקרבים ליום הולדתו השמיני, תקע ה- USB-C הוא כעת חלק בלתי נפרד מרוב המחשבים הניידים, הטלפונים החכמים והטבלתים הנוכחיים. אפילו מחשבי MacBook, אייפדים ו-Chromebook עוברים ל-USB-C.

במילים אחרות, אנחנו נמצאים עמוק בתוך עידן ה-USB-C, והתקע המלבני הישן יותר מסוג USB Type-A שאנחנו כל כך רגילים אליו הולך לאט לאט אל העידן הניאנדרטלי.

האבולוציה הזו מתרחשת מהר יותר בזירות מסוימות מאחרות. לדוגמה, מחשב נייח העדכני ביותר של Mac Studio כולל לא פחות משש יציאות USB-C, ארבע מהן הן חיבורי Thunderbolt 4 במהירות הגבוהה ביותר. מצד שני, מכשירי האיפון של אפל נאחזים בעקשנות במחבר Lightning הקנייני של החברה.

מה זה USB-C או USB Type-C

USB Type-C, המכונה בדרך כלל USB-C, הופך למחבר הסטנדרטי להעברת נתונים וזרם חשמל אל מגוון רחב של התקני מחשוב וממנו. 

העיצוב הסימטרי שלו מאפשר לי להכניס אותו כך או כך – למעלה או למטה, תוך ביטול רבים מהתסכולים של יציאות USB קודמות והצבתו בשורה אחת עם תקע ה-Lightning ההפיך של אפל.

זה לבדו הופך אותו ללהיט עבורי. אבל USB-C ממשיך להתפתח לעבר 'העברות נתונים' מהירות יותר והיכולת "לדחוף" יותר כוח חשמלי להתקנים. 

הוא קשור קשר הדוק למספר טכנולוגיות חדשות ורבות עוצמה, כולל Thunderbolt ו-USB Power Delivery. לאלה יש פוטנציאל לשנות את האופן שבו אנו חושבים על הציוד שלנו ועל האופן שבו אנו עובדים במשרד, בדרכים ובבית.

אבל יש גם צד אפל. USB-C הוא רק סוג המחבר; הוא בנוי על מפרט האפיק הטורי האוניברסלי (ה- USB המוכר), וכאן הדברים מסתבכים. 

ארבעת פרוטוקולי (תקני)  ה-USB העיקריים שנמצאים בשימוש כיום מבלבלים בלשון המעטה, ויוצרים סלט אלפביתי של תקנים שיכולים לטשטש את האנשים הטכניים ביותר שבינינו.
להלן פירוט של המפרטים:

  • כיום, מפרט ה- USB הפופולרי ביותר הוא פרוטוקול USB 3.2 Gen 1. הוא מאפשר לתפוקה מרבית של 5Gbps לזרום על פני נתיב נתונים יחיד ויכול להשתמש בתקע מסוג מלבני Type-A מהאסכולה הישנה או במחבר USB-C מלבני.
  • השלב הבא במהירות מתפצל לשתי חלופות: שימוש בנתיבי מהירות כפולים של נתונים המצייתים למגבלת המהירות הישנה (USB 3.2 Gen 1×2) או נתיב יחיד הפועל במהירות כפולה (USB 3.2 Gen 2×1). כך או כך, התוצאה היא תפוקת שיא של 10Gbps.
  • העדכון האחרון הוא פרוטוקול USB 3.2 Gen 2×2, המשתמש בשני נתיבים של תעבורת נתונים במהירות כפולה כדי להגיע ל-20Gbps.

ישנם עניינים נוספים שמבלבלים לפחות אותי. הפרוטוקולים החד-נתיביים של USB 3.2 הם בעצם פרוטוקולי USB 3.1,  שעדיין עשוי להראות במכשירים מסוימים.  USB 3.1 Gen 1 זהה ל-USB 3.2 Gen 1, ו-USB Gen 3.1 Gen 2 זהה ל-USB 3.2 Gen 2×1.

 USB Implementers Forum (USB-IF)

פורום מיישמי ה-(USB-IF) USB, הארגון שמפתח את תקן ה-USB ושולט בו, מציע ליצרני המכשירים להשתמש במה שנקרא "SuperSpeed USB" שלו (ראו טבלה בהמשך) זאת כדי לפשט את השיווק לצרכנים, אך היצרנים לא תמיד נשמעים לעצה זו. בשורה תחתונה: קראו את המפרט בעיון.

תיקון מחשבים בחיפה
*מקור: USB-IF

לחיוב אציין, מכשירים ישנים יותר אכן עובדים עם המפרט החדש יותר. כונן הבזק (דיסק און קיי) הזה מסוג USB-C שרכשת לפני שנתיים יעבוד עם המחשב הנייד החדש ביותר שלך, אם כי לא תמיד במהירות שיא.

אחסון נתונים מהיר

הדור הראשון של התקני אחסון מסוג USB 3.2 Gen 2×2 זמין כעת, כולל כונן SSD נייד. מטרתו לאחסן את הקבצים הענקיים הנובעים למשל מצילום ברזולוציה גבוהה במיוחד, סרטוני 4K או קבצי למידת מכונה. מהירות העברת נתונים של 20Gbps (תיאורטי)

הערה: הביצועים שאתם מקבלים מכונן SSD חדשני, תלוי במערכת שאליה אתם מחברים אותו.

USB-C מהירות, הספק תצוגת וידאו ו- Thunderbolt 

בונוס גדול הוא שביותר ויותר מחשבים ניידים ומחשבים שולחניים חדשים, מפרט USB-C תומך גם בטכנולוגיית העברת הנתונים Thunderbolt 3 של אינטל. במילים אחרות, יציאת USB-C במחשב המצויד ב-Thunderbolt 3 יכולה לדחוף את מהירויות הנתונים למגבלה תיאורטית של 40Gbps.

מהירויות העברת נתונים גבוהות אלה מאפשרות להזרים וידאו על פני אותו חיבור. 

המצב החלופי של USB-C לווידאו מאפשר למתאמים להוציא וידאו מאותה יציאת USB-C ל-HDMI, DisplayPort, VGA וסוגים אחרים של מחברי וידאו במסכים, טלוויזיות ומקרנים. 

זה יכול להשתלם מאוד עבור האולטרה-ניידים שבינינו בכך שהוא מאפשר לנו לחבר טלפונים וטאבלטים רבים מהעת האחרונה. אלו כוללים מערכות Samsung Galaxy S22 ו- Tab S8, ישירות לצג בבית או למקרן במשרד. כמובן, שתצטרכו את כבל המתאם הנכון או רכזת USB-C כדי ליצור חיבור זה.

יתרה מכך, USB-C תומך בUSB Power Delivery (USB PD): אספקת החשמל דרך יציאת ה-USB. יציאת USB 2.0 יכולה לספק הספק של 2.5 וואט בלבד, מספיק בערך כדי לטעון טלפון באיטיות. USB 3.1 מעלה זאת לכ-15 וואט. אבל USB PD יכול לספק הספק של עד 100 וואט, יותר מפי שישה ממה ש-USB 3.1 יכול לעשות. 

זה פותח עולם חדש ואמיץ של מקרנים המופעלים באמצעות מחשבים ניידים המבוססים על USB-C. אך כיום הוא משמש בעיקר למטענים בהספק גבוה ולארזים חיצוניים של סוללות.

הבא בתור: USB4

USB רק מתחיל. כעת, לאחר ש- USB-C התקבל כמחבר רשמי, השלב הבא הוא USB4, אשר מגביר את המהירות ואת אספקת החשמל. USB4 יכול לנוע במהירות של עד 40Gbps, לספק לפחות 15 וואט של חשמל עבור אביזרים, ולהזין וידאו לזוג מסכי 4K או לצג 8K יחיד.

למרבה המזל, USB4 לא רק ימשיך להשתמש במחבר הקטן השולט USB-C, אלא אף ידרוש זאת. הוא יעבוד עם התקנים קיימים, כולל התקני USB 2.0, אם כי – ניחשתם נכון – תצטרכו את המתאם המתאים.

מאחורי הקלעים, USB4 משתמש בהיבטים של מפרט Thunderbolt 4. 

הוא יכול להגדיר שני נתיבי תנועה דו-כיווניים במהירות של 10Gbps או 20Gbps במהירות מרבית של 40Gbps. 

זה אמור להיות מספיק לשימושים כמו שיחות ועידה בווידאו, שדורשות זרימת נתונים דו-כיוונית כדי למנוע עומסים וחסימות נתונים. זאת בנוסף לאבטחה נוספת כדי למנוע מתקפת פריצה. 

Thunderbolt 4 יהיה תואם למכשירי Thunderbolt 3, כמו תחנות עגינה ויחידות עיבוד גרפיקה חיצוניות (eGPUs). הוא כולל זרימת נתונים דינמית. זו מתאימה באופן דינמי את הזרימה כך שתתאים למכשירים, כך שמכשירים ישנים יותר לא יאטו מכשירים חדשים יותר.

מה לגבי הכבל:

נזדקק לכבל Thunderbolt 4 כדי לגרום לכל הקסם הזה לעבוד, אבל יש לזה יתרון פוטנציאלי. כל כבלי- Thunderbolt 4 יהיו תואמים לכל דבר, החל מ- USB 2 (עם מתאם) דרך USB 3וכלה במערכות USB4. זה יהפוך את הכבל הזה דומה לכבל נתונים אוניברסלי כפי שקיים כיום.

רוב הכבלים הללו יהיו זמינים לנו באורכים של עד 2 מטרים, שהם יותר מפי שניים מהאורך הסטנדרטי של 0.8 מטר (31 אינץ') של כבלי USB-C הנוכחיים. עם זאת, לאפל יש להציע לנו כבל Thunderbolt 4 חדש באורך 3 מטר, שמגיע במחיר של 159 דולר.

 זה הרבה עבור כבל, אבל זה עשוי להיות שווה את זה -לטובת אורך בלבד.

בעוד ש-Thunderbolt 4 יכלול את סמל הברק האייקוני ואת המספר 4, ל-USB4 יהיה סמל גדול של "20 Gbps" או "40 Gbps" (תלוי ביישום) זאת לצד האיור של כבל ותקע. עבור כוח חשמלי יהיה סמלון של סוללה.